ساخت بازار
 
 

معضلات تولید و انتقال بتن تمام نمی‌شود

معضلات تولید و انتقال بتن تمام نمی‌شود
در حوزه ساختمان، موضوع مصالح همواره یکی از پایه‌ای‌ترین مباحث این صنعت محسوب می‌شود. در حال حاضر که مسکن شرایط ویژه رکود را از سر می‌گذراند، بخش اجرا هم دچار مشکلات خاص خود شده است و در این میان فرآورده‌های حیاتی ساختمان‌ها نیز گرفتار کش و قوس‌های ویژه خود هستند. بتن، این محصول پراهمیت صنعت ساختمان پس از برون رفت از مشکلاتی که طی سال های گذشته داشت در این روزها گرفتار ماجرایی عجیب و قابل تامل شده است.


ماجرایی که اگر به آن توجهی ویژه صورت نگیرد مجموعه صنعت ساختمان را دچار مشکلات عدیده خواهد کرد.اما این بار مسئله بتن در عدم رعایت استانداردهای لازم در فرآیند تولید نیست، هرچند مشکل عدم تطابق با استانداردهای قابل قبول نیز همچنان یکی از مععضلات این محصول  تلقی می‌شود. در حال حاضر 150 شرکت تولید بتن در کلانشهر تهران مشغول فعالیتند و نزدیک به 12 هزار نفر در این صنعت کار می کنند.

روز گذشته محرم کریمی دبیر انجمن  صنفی تولید بتن آماده و قطعات بتنی ایران در نشستی خبری مشکلات جدید این صنعت را برای اصحاب رسانه برشمرد.

وی با اشاره به فعالیت ۱۵۰ کارخانه تولید بتن آماده در تهران، گفت: از ۲۴ دیماه تاکنون پلیس اجازه تردد به تراک میکسرها را نمی‌دهد و ۱۲۰۰۰ نفر فعال این بخش بیکار شده‌اند.

کریمی در نشست خبری با بیان این‌که تولید بتن آماده استانداردهای اجباری دارد، اظهار کرد:‌ از سال 84 که استاندارد بتن اجباری شد، عمر ناوگان حمل‌ونقل بتن (تراک میکسر) را به زیر 10 سال کاهش داده‌ شد.

وی باتاکید بر  این که پمپ‌های انتقال  بتن در ایران  توسط کشورهای صاحبنامی مانند آلمان و ایتالیا ساخته می شود گفت: مطابق مذاکرات صورت گرفته با پلیس  راهنمایی و همچنین با استناد به آیین‌نامه اجباری استاندارد بتن، پلیس موظف است طبق ضوابط با تردد تراک میکسرهای حامل بتن همکاری کند.

وی با اشاره به این‌‌که به همین منظور با امضای شهرداری مجوزهای تردد را به تراک میکسرها می‌دادند، تصریح کرد:‌ برای این مجوزها، از سوی این انجمن، در برابر هرکامیون انتقال بتن، بطور متوسط و  ماهانه 30 تا 40 هزار تومان پرداخت می شود.

دبیر انجمن صنفی تولید بتن آماده و قطعات بتنی ایران در ادامه با یادآوری این‌که اوایل تابستان امسال یک دستگاه تراک میکسر در تجریش تصادف کرد و منجر به فوت یک نفر شد، اظهار کرد:‌ پس از این اتفاق پلیس تا 10 روز تراک میکسر‌ها را به پارکینگ منتقل می‌کرد.

کریمی بیان کرد: طی جلساتی که با سردار مهری رئیس پلیس راهور ناجا داشتیم این مشکل برطرف شد، اما 23 دیماه امسال در شهرک غرب تراک میکسر دیگری تصادف کرد که از روز 24 ماه گذشته پلیس اجازه تردد را به هیچ تراک میکسری نمی‌دهد.

این مسئول صنفی با بیان اینکه پلیس راهنمایی و رانندگی تاکنون 35 کامیون را توقیف و به پارکینگ منتقل کرده است، گفت: در مواردی کامیون های حامل بتن با مامور به کارخانه تولید بتن عزیمت و پس از تخلیه محموله بتن به پارکینگ انتقال یافته است.

دبیر انجمن صنفی تولید کنندگان بتن آماده وقطعات بتنی ایران  ایران اظهار داشت: بتن آماده در فصل زمستان 90 دقیقه و در تابستان 60 دقیقه فرصت دارد در محل مورد نظر تخلیه شود و اگر بیش از آن باشد، بتن فاسد می شود، لذا تردد نکردن کامیون های حامل بتن در تهران سبب می شود که سازندگان تولید بتن به روش های سنتی بتن خود را تهیه کنند که این کار در کاهش کیفیت بتن و ساختمان بسیار تاثیرگذار است و با خطر افتادن جان و مال مردم به خصوص در بلایای طبیعی و زلزله رابطه مستقیم دارد.

بر اساس گفته های کریمی ، برای تولید بتن استاندارد در 25 مرداد ماه تفاهم نامه ای بین اداره استاندارد استان تهران، نظام مهندسی استان و انجمن صنفی تولیدکنندگان بتن آماده به امضا رسید و همه کارخانجات تولیدکننده با «خودبازرسی» موظف به تولید بتن استاندارد شدند و تاکنون 29 کارخانه به علت رعایت نکردن این موضوع تعطیل شده اند و نشان استاندارد 31 کارخانه نیز باطل شده است.

وی بیان کرد: طبق استاندارد ملی 6044 برای تهیه بتن آماده در کارخانجات تولیدکننده بتن، باید از سنگ دانه شماره 302 و سیمان استاندارد 389 استفاده شود و آب مورد نیاز آن نیز باید آب شرب باشد در غیر این صورت بتن از کیفیت لازم برخوردار نخواهد بود.

دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان بتن آماده ایران در پایان خواستار تعیین تکلیف این انجمن شد و گفت: اگر اجازه نمی دهند که کارخانجات تولید بتن به فعالیت خود ادامه دهند، به ما اعلام شود تا با تعطیلی کارخانه های خود به کاری دیگر مشغول شویم.

اکنون 150 کارخانه تولید بتن آماده جزو زیرمجموعه انجمن صنفی تولیدکنندگان بتن آماده ایران است و بیش از 12هزار کارگر در این واحدها مشغول کار هستند.

وی با بیان این‌که 150 کارخانه تولید بتن آماده در تهران فعالیت می‌کنند، اظهار کرد: در این کارخانه‌ها حدود 12000 نفر با سرمایه‌گذاری 1500 میلیارد تومانی کار می‌کنند که طی یک هفته اخیر بیکار شده‌اند.

وی همچنین با بیان این‌که به محدوده طرح ترافیک ورود نداریم چراکه در روز اصلا نمی‌توانیم بتن‌ریزی را انجام دهیم، افوزد: ماهانه حدود 1.5 میلیارد تومان جریمه به پلیس پرداخت می‌کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی  مبنی بر این‌که این جریمه‌ها بابت چیست، تصریح کرد:‌ طرح ممنوعیت تردد کامیون، اضافه بار، عاج کم لاستیک و... از جمله دلایل پلیس برای جریمه خودروهای تراک میکسر است.

دبیر انجمن تولید بتن آماده و قطعات بتنی ایران با یادآوری این‌که هر 20 روز یکبار جریمه‌های رانندگی را تسویه می‌کنیم، بیان کرد:‌با توجه به تفاهمنامه امضا شده با سازمان نظام مهندسی ساختمان و سازمان استاندارد طی 6 ماه اخیر 29 کارخانه غیرمجاز تولید بتن آماده پلمب شده است.

کریمی در عین حال تاکید کرد که بلاتکلیفی تولید کنندگان بتن و شرکت های حمل این محصول، خسارات جبران ناپذیری را به صنعت ساختمان و به دنبال آن جان هموطنان تحمیل خواهد کرد.

وی در پایان از نهادهای تصمیم گبر در این حوزه تقاضا کرد که هرچه سریعتر برای رفع مانع پیش آمده فکری عاجل و منطقی به عمل بیاورند.

این عضو انجمن صنفی تولید کنندگان بتن آماده و قطعات بتنی خطاب به  پلیس راهنمایی و رانندگی گفت: هم اینک بخش اعظم فرآیند ساخت و احداث ساختمان ها و پروژ های مسکن و شهرسازی گرفتار این مشکل اخیر یعنی عدم مجوز تردد در سطح شهر شده که لازم است هرچه سریعتر به رفع آن اقدام شود.


دوشنبه 2 بهمن 96